Zachęcamy do kompostowania!

 

PRZYDOMOWE KOMPOSTOWNIE

Nawet 50% naszych odpadów komunalnych stanowią odpady organiczne, które wrzucamy do pojemników na odpady zmieszane.  Kompostując ograniczamy ilość zmieszanych odpadów komunalnych, których zagospodarowanie jest bardzo kosztowne a zyskujemy nieoceniony kompost- nawóz na swoje przydomowe grządki.  Przygotowanie wartościowego kompostu wymaga jednak odrobinę chęci i spełnienia odpowiednich warunków.

 

Co to są odpady biodegradowalne (organiczne)?

Odpady biodegradowalne to głównie odpady, które powstają z pielęgnacji terenów zielonych (np. ścięte trawy, liście, ścięte gałęzie, itp.) oraz tzw. „zielone” odpady kuchenne (resztki żywności,  resztki z przygotowania żywności, odpady po owocach i warzywach, itp.).

 

Co to jest kompostowanie?

Kompostowanie jest naturalną metodą unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów pochodzenia organicznego. Składa się z dwóch głównych procesów: mineralizacji w warunkach tlenowych oraz humifikacji. Podwyższona temperatura, w której zachodzą te procesy (nawet do 70 oC) oraz obecność grzybów pleśniowych wytwarzających substancje antybiotyczne, gwarantuje zniszczenie wszystkich mikroorganizmów chorobotwórczych, a także nasion chwastów. W efekcie powstaje stabilna substancja próchnicza, która może być stosowana jako nawóz organiczny.

 

Czy kompostownik brzydko pachnie?

To mit! Dobrze prowadzony kompostownik nie wytwarza „przykrych” zapachów.

 

Co możesz wrzucić do kompostownika?
Najlepiej sprawdzą się:

obierki oraz resztki warzyw i owoców,
fusy po kawie, herbacie, ziołach,
skorupki jajek,
skoszona trawa,
słoma, siano,
kora,
liście,
przekwitłe części roślin
gałęzie
Co ciekawe, do kompostownika przydomowego możesz wrzucać także:

·         papier, chusteczki, niezadrukowane kartony, ręczniki papierowe, trociny czy osady z oczka wodnego.

Tego nie wrzucaj!

Co oczywiste, do kompostownika nie możesz wrzucać metalu, plastiku czy szkła oraz:

·       mięsa zwierzęcego i rybiego, kości,

·       zadrukowanych kartonów,

·       chorych roślin,

·       popiołu węglowego,

·       liści orzecha włoskiego
Zalety kompostowania

zmniejszenie o 30-50% ogólnej ilości odpadów kierowanych na wysypiska
unieszkodliwienie odpadów
produkcja kompostu niezbędnego dla zapewnienia urodzajności gleb (w Polsce ok. 60% gleb ma niedomiar humusu)
proste technologie kompostowania
niski koszt inwestycji i eksploatacji
łatwość składowania niewykorzystanego kompostu
Technologie kompostowania

Z technicznego punktu widzenia najprostszą z metod jest kompostowanie
w warunkach naturalnych. Do tej grupy metod zalicza się zarówno kompostowanie przygotowanej masy odpadów organicznych w pryzmach na otwartym powietrzu, stanowiące najstarszy system kompostowania, jak i proste kompostowanie w kompostownikach przydomowych.

Kompostowanie przydomowe można prowadzić w różny sposób. Tradycyjnie materiały do kompostowania układa się w pryzmach, tworząc warstwy kompostu, zapewniając dopływ powietrza.

Każdy kompostownik należy chronić przed ekspozycją na zbyt silne światło słoneczne, wysoką i niską temperaturą, systematycznie podlewać i delikatnie mieszać – wystarczy raz na dwa miesiące. Ogrodnicy zalecają także rozdrobnienie lub pocięcie resztek organicznych (warzywa, owoce). Pełnowartościowy kompost uzyskuje się tą metodą po około sześciu miesiącach.

Najlepszym sezonem na rozpoczęcie przygody z kompostownikiem domowym jest początek jesieni. Temperatura sprzyja, a stosunkowo spora wilgotność przyspiesza proces tworzenia bakterii. Nie ma jednak przeciwwskazań, by założyć go wiosną lub latem. Zimą najlepiej przykryj go liśćmi.

Obecnie na rynku pojawiły się specjalne urządzenia, takie jak kompostowniki drewniane lub małe kontenery z tworzyw sztucznych, które ułatwiają i często przyspieszają przydomową produkcję kompostu. Niewielkie, drewniane kompostowniki przydomowe można również z powodzeniem wykonać samodzielnie – do czego gorąco zachęcamy nie tylko właścicieli ogródków działkowych.

 

Zachęcamy mieszkańców do zakładania kompostowników na terenie swoich nieruchomości i wykorzystywania kompostu jako nawozu naturalnego w przydomowych ogródkach.