Ciekawostki

Spalanie odpadów w paleniskach domowych szkodzi Twojemu zdrowiu i zdrowiu Twoich dzieci, zanieczyszcza środowisko, w którym mieszkasz !!!

   Paląc śmieci uwalniasz do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez Ciebie i Twoje dzieci. Substancje te kumulują się w organizmie uszkadzając komórki oraz narządy wewnętrzne i wcześniej czy później dadzą o sobie znać np. w postaci chorób nowotworowych.
PAMIĘTAJ!!!
    W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych a także opakowań po sokach, mleku, odpadów
z gumy, lakierowanego drewna, mebli.
W piecu domowym możesz spalać tylko:
•    węgiel, koks,
•    drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi,
•    odpady z kory i korka,
•    papier , tekturę i karton.
DOBRZE WIEDZIEĆ!!!
     Palenie śmieci ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia się instalacji i pożaru Twojego domu.
UWAGA!!!
     W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów
w instalacji do tego nie przeznaczonej podejmowane są sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach. Kara może wynieść nawet 5.000 zł. Postępowanie o ukaranie sprawcy następuje w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.

Czy wiesz, że…

Statystyczny Polak wytwarza ponad 320 kg śmieci rocznie. Z tego na wysypiska ląduje ponad 12 milionów ton odpadów, natomiast aż 98% można by wykorzystać poprzez segregację.

Szacuje się, że 35 butelek plastikowych wystarczy, by wyprodukować jedną bluzę polarową. Uzyskane z butelek włókno poliestrowe stanowi znakomity materiał do wyrobu m.in. plecaków, namiotów czy butów.

Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100 watowej żarówki przez 4 godziny.

Każde 100 kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa, przy czym należy wiedzieć, że jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób

Możemy „uratować sześciometrową sosnę, jeżeli poddamy recyklingowi stos makulatury o wysokości sto dwudziestu pięciu centymetrów.

 Stal i aluminium pochodzące z odzysku z opakowań metalowych można przetwarzać w nieskończoność i to bez utraty surowca.

Aby uzyskać jedną tonę papieru musi zostać ścięte aż siedemnaście drzew.